15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.dedmoroztv.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

תיאור בוטני, בית גידול ותכונות של גידול ג’ינסנג

ג'ינסנג פראי ג’ינסנג, המוכר כסמל של הרפואה המזרחית, הוא לא רק “הרופא הירוק” היקר ביותר, אלא גם אחד מצמחי המרפא הנדירים ביותר. בימי קדם, הרופאים הסינים ראו שורש הג’ינסנג מופלא למעשה, המסוגל להרים חולים קשים על הרגליים, להחזיר את הנוער והכוח..

הצמח קיבל הכרה על ידי הרפואה הרשמית לאחרונה יחסית, אך הצורך בשורשים התברר כה גדול עד שטווח הג’ינסנג הטבעי ירד פעמים רבות ודגימות בר מוגנות על פי חוק..

איך נראה ג’ינסנג

שורש ג'ינסנג מדהים עם אזכור צמחי מרפא, השם “ג’ינסנג” הוא אחד הראשונים שעולים בראש. התרבות זכתה לתהילה רחבה הודות לתכונות הריפוי שלה וקני שורש מסועף, הדומה כלפי חוץ לדמות אנושית מוזרה. אבל איך נראה הג’ינסנג, או ליתר דיוק החלק האווירי שלו, ידוע למעטים.

ג’ינסנג נפוץ, המוכר כערך היקר ביותר מבחינת הרפואה, הוא רב שנתי עשבוני, עם גזע אחד או לעתים קרובות פחות זקוף בגובה 30 עד 70 ס”מ. יורה דקה בעובי 6 מ”מ בחלקו העליון מוכתרת בעלווה מפוצלת גדולה, המורכבת מחמישה חלקים סגלגלים או סגלגלים. העלים הצפופים דמויי האצבע של ג’ינסנג מחוברים לגבעול עם עלי כותרת חזקים, בעלי קצוות משוננים דק ואורך מרבי של 15 ס”מ.

פריחת ג'ינסנגבאמצע הקיץ פורח הג’ינסנג ויוצר תפרחת מטריה, בקוטר של כשלושה סנטימטרים ומורכב מ- 15–40 ניצנים ירקרקים קטנים. פרח הג’ינסנג המתואר בתמונה בקושי יכול להיקרא בהיר או דקורטיבי. קורולה לבנה או ורדרדה עם גביע שיניים ירוק וחמישה עלי כותרת מאביקים חרקים. כאשר הפריחה מסתיימת, השחלות מופיעות במקום הפרחים, ומבשילים בימי הקיץ האחרונים או בספטמבר..

פירות הג'ינסנג מבשיליםבמבט על התמונה של איך ג’ינסנג נראה בשלב זה, אתה יכול להבין עד כמה משתנה מראהו של צמח בלתי נראה בדרך כלל. פירות יער עגולים ואדומים בהירים עם עיסה עסיסית ובתוכם 2-3 זרעים מבשילים על פדונה בגובה 10-24 ס”מ..

בעונה הקרה, החלק הצמחי של הצמח מת, אך קנה שורש גדול נשאר מתחת לאדמה. הוא שומר על חיי הג’ינסנג עד להופעת החום ונושא את כל החומרים השימושיים שהצטברו. ג’ינסנג הוא צמח בעל חיים ארוכים. ככל שהשורש מבוגר יותר, כך מסתו גדולה יותר וכוח הריפוי גבוה יותר. בתחילת המאה שעברה התגלה שורש בן 200 שנה במנצ’וריה. כיום לא סביר שיימצא ענק כזה..

בשל הביקוש הרב לחומרי גלם רפואיים, כבר במאה ה -19 החל ציד ג’ינסנג חסר רחמים בבתי הגידול הטבעיים שלו. זה הוביל לירידה חדה במספר האוכלוסייה ולהצרה של אזור הגידול..

היכן צומח ג’ינסנג

חפירת שורש הג'ינסנגג’ינסנג הוא צמח שריד. אישור עקיף לכך הוא אזור התרבות יוצא הדופן, הנקרע לשניים על ידי האוקיינוס ​​השקט. רוב 12 סוגי הג’ינסנג הם ילידי המזרח הרחוק, אך לפני זמן לא רב התגלה אחד הזנים בשטחה של יבשת אמריקה. כיום מגדלים ג’ינסנג בעל חמישה עלים על מטעים עצומים כצמח מרפא יעיל..

בנוסף לחוף המערבי של ארצות הברית, מגוון הג’ינסנג מכסה את חצי האי הקוריאני, וייטנאם וצפון מזרח סין. היכן צומח ג’ינסנג ברוסיה? במדינה שלנו יש את העתודה הגדולה ביותר של חומר גלם צמחי זה. ג’ינסנג מרפא בר נמצא בחלקו הדרומי של אזור ח’ברובסק, בסיכוטה-אלין, כמו גם בפרימוריה. בכל מקום הצמח נכלל ברשימת המינים המוגנים במיוחד. יש אזכור של ג’ינסנג בספר האדום של האזור האוטונומי היהודי, אך דגימות חיות לא נמצאו כאן זמן רב.

בכל מקום בו הג’ינסנג גדל, לא רק איסוף השורשים אסור, אלא ננקטים כל האמצעים לשימור והגדלת האוכלוסייה.

קטיף פירות ג'ינסנגכיום ידוע בוודאות כי הצמח מעדיף להתמקם ביערות נשירים, בהגנה על עופות וקרניים, אשוחים, ארזים, ליבנים ומייפל. ג’ינסנג אוהב צל, לחות, זקוק לאדמה רופפת ומזינה. בתנאים נוחים, צמחים רב שנתיים יכולים ליצור גושים רציפים. אבל כרגע התמונה לא כל כך שמחה. לדוגמה, בשטח פרימורסקי הג’ינסנג גדל באזורים רבים, אך לא סביר שחוקר הטבע הסקרני יזכה לראות קבוצה גדולה של צמחים..

לרוב, הג’ינסנג הגדל בר, שמספרו ברוסיה הוא בעשרות אלפים, גדל לבד, בפינות לא נגעות במורדות הדרום-מערביים או הדרום-מזרחיים..

כיצד שומרים על הג’ינסנג

ג'ינסנג בשמורהכמובן, הציידים עדיין גורמים לפגיעה חמורה במספר צמחי המרפא. עם זאת, הם אינם האויבים היחידים של הג’ינסנג. אוכלוסיית צמחי הבר הולכת ופוחתת עקב כריתת יערות המתאימים ליישוב צמחים, שריפות ודילול רצפת היער. לרוע המזל, הג’ינסנג מייצר מעט זרעים. לא כולם נובטים, וחלק מהשתילים מתים בשנים הראשונות, מבלי ליצור קנה שורש בעל ערך רב..

שתילה באזורים מוגנים מגינה על הג’ינסנג מהמזרח הרחוק מפני הכחדה. באיזו עתודה גדל הג’ינסנג? אין מקומות כאלה, אלא כמה. כיום, תוכניות לשיקום מספר השרידים הרפואיים פועלות בארבע עתודות של המזרח הרחוק הרוסי בבת אחת. אלה הם “קדרובאיה פד”, כמו גם עתודות לזובסקי, בולשקצ’צירסקי, אוסוריסקי.

לא רק בשטח פרימורסקי, אלא גם באזורים אחרים של המדינה, למשל, בסחלין ובצ’בוקסרי, מגדלים ג’ינסנג במטעים שהוכנו במיוחד, שם נוצרו תנאים הקרובים לתנאים טבעיים. הם מקבלים גם חומרי גלם למוצרי תרופות וקוסמטיקה בסין, קוריאה, ארה”ב ואוסטרליה. בלחות גבוהה, בתנאים של 20-30% תאורה, הצמחים נשמרים במשך 4-6 שנים. אחר כך שורשי הג’ינסנג, שהצליחו לצבור חלק נכבד של חומרים מזינים, נחפרים, מנקים ומייבשים, ממיינים ומועכים..

ג'ינסנג לבריאותלמרות שגידול הג’ינסנג עוזר להגן על עתודות הטבע, והצמחים עצמם אינם ניתנים להבחנה מדגימות בר, הם זקוקים למספר שנים ותחזוקה מאומצת ומאומצת כדי להתבגר. לכן, בוטנאים פנו למדע המודרני. כיום מתקבלים יותר ויותר ג’ינסנג באמצעות תרבית תאים במבחנה.

סרטון על חיפוש ג’ינסנג בטאיגה של אוסורי

Previous Post
Mi történik, ha sok görögdinnyét eszel?
Next Post
Επίδραση χρήσιμων και επιβλαβών ουσιών του daikon στην ανθρώπινη υγεία