15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.dedmoroztv.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

כיצד זחלים שעירים יכולים לחזות את מזג האוויר

מנבא מזג אוויר שעיר לגבי זחל שעיר – הוא נקרא גם תולעת צמר או פרוותית, דוב – יש אמונה שהוא מסוגל לחזות את הגעתו של כפור בחורף. בין אם זו עובדה, או סימן בדיוני, אנו נספר לכם על הזחל המפורסם הזה וכיצד “לקרוא” את צבעו.

האגדה מספרת כי גוף זחל שעיר מורכב מ -13 קטעים נפרדים, חומים עם אדום או שחור. ככל שהשטחים החומים רחבים יותר, כך החורף הקרוב יהיה מתון יותר. אם השחורים ינצחו, אז החורף יהיה קשה..

איך “הדוב” זכה לתהילה שלו

צבע המעיל של זחל שעיר בסתיו 1948, ד”ר ס. קוראן, מומחה לחרקים במוזיאון האמריקאי להיסטוריה של הטבע, נסע יחד עם אשתו לפארק הלאומי בר הר כדי ללמוד זחלים שעירים..

קוראן אסף כמה שיותר זחלים ביום, קבע את מספר הקטעים החומים הממוצע, וניבא מתי יגיע מזג האוויר החורפי. ניסוי זה סוקר בעיתונות הניו יורקית ידידו העיתונאי..

לחקור את הזחל השעירד”ר קוראן המשיך במחקר במשך 8 השנים הבאות, בניסיון לבסס מדעית את סימן מזג האוויר הזה, הישן כמו הגבעות סביב הר הדובים. כתוצאה מפרסום נרחב, הזחל השעיר הפך לזחל המוכר ביותר בצפון אמריקה..

קצת תיאוריה

דוב עשהזחל שדוקטור קורן חקר הוא צורת הזחל של עש “Pyrrharctia isabella”..

זהו חרק בינוני בעל כנפיים צהובות-כתומות עם כתמים שחורים. מופץ בצפון מקסיקו, ארצות הברית ודרום קנדה. בשלב העש הוא אינו שונה מאחרים, אולם זחל לא מפותח בשם דוב צמר הוא אחד הזחלים הבודדים שבני אדם יכולים לזהות..

למעשה, הזחלים אינם מכוסים שיער, אלא עם זיפים קצרים של שיער גס. הם מתרדמים בחללים בתוך גזעי עצים ומתחת לקליפה, כך שבסתיו אפשר לראות לעתים קרובות קרון שלם שחוצה כבישים ומדרכות..

באביב דובי הנקבות עוטפים את עצמם בקוקונים והופכים לתוכם עש. ככלל, קצות גוף הזחל צבועים בשחור, והאמצע חום. זהו הצבע הייחודי שלהם..

האם זחלים שעירים יכולים לחזות את מזג האוויר החורפי??

החורף יהיה קרבשנים 1948 עד 1956, גילה קוראן כי המספר הממוצע של קטעים חומים נע בין 5.3 ל -5.6 מתוך 13 בסך הכל. לפיכך, הפס החום תפס יותר משליש מכל שטח הגוף. החורפים שקרו בתקופה זו היו מתונים, וקורראן הסיק כי יש היגיון באמונה העתיקה, וייתכן שזה יתברר כנכון..

אך לחוקר לא היו אשליות בציון זה. הוא ידע שחוויותיו חסרות משמעות מדי. ואף על פי שרבים האמינו בתיאוריה שלו, היא נשארה רק סיבה ללעג בקרב הרוב. קוראן ואשתו וחבורת חברים עזבו את העיר כל סתיו כדי לאסוף זחלים חדשים. הם הקימו את מה שנקרא “אגודת החברים של התולעת השעירה”.

30 שנה לאחר הפגישה האחרונה של החברה, המחקר התחדש על ידי מוזיאון הטבע של הפארק הלאומי מדבזיה גורה. מאז, היחס לחישובים ולתחזיות הפך להיות רציני יותר מבעבר..

מרוץ מסלוליםבעשר השנים האחרונות אירח באנר אלק שבצפון קרוליינה את פסטיבל התולעים השנתי של פרווה בסתיו. האירוע מגיע לשיאו במרוץ מסלולים. ראש העיר לשעבר בוחן את המנצח ועושה תחזית לחורף הבא: ככל שהקטעים החומים יותר, החורף מתון יותר. אם השחור ינצח – החורף יהיה קשה.

רוב המדענים מזלזלים באמונות הטפלות של זחל הצמר, בהתחשב בכך שזו רק דעה קדומה. הם מאמינים שזה חסר תועלת להסתכל על המסה המגעילה של זחלים באותו מקום במשך שנים, בניסיון להוכיח אגדות עממיות.

האנטומולוג מייק פיטרס מאוניברסיטת מסצ’וסטס אינו תומך בדעה הכללית. לדבריו, אכן קיים קשר בין חומרת החורף לצבע החום של הדוב. ישנן עדויות שמספר הפסים החומים מעיד על גיל הזחל. לכן, אפשר לשפוט על חורף ארוך, או על תחילת האביב. רק עכשיו זה מתייחס לתקופה שחלפה, ולא לתקופה הקרובה בשנה הבאה..

תולעים שעירות נראות אחרת בכל שנה. זה תלוי באזור מגוריהם. אם אתה נתקל לפתע בזחל צמר, בדוק את צבעיו ועשה תחזית משלך לחורף הקרוב..

Previous Post
Melyek a kurkuma előnyös tulajdonságai és a használat ellenjavallatai
Next Post
Η Μολδαβική πιπεριά Gogoshary έχει ασυνήθιστο σχήμα και γεύση