Megtanulni édes dinnyét termeszteni a szabadban és otthon
Közép- és Közép -Ázsia bennszülött lakója, a dinnye fokozatosan asszimilálja az északi területeket. A tenyésztők sikereinek köszönhetően a mézes gyümölcsök nemcsak az ország déli régióiban, hanem a középső sávban is termeszthetők. Sőt, a kiváló ízű gyümölcsök még az üvegházakban sem érnek, hanem a nyílt terepen és az erkélyen..
Természetesen a dinnye szeszélyesebb és igényesebb a tartási feltételek tekintetében, mint a legközelebbi rokonok – uborka és sütőtök, de megfelelő gondossággal ez a faj is engedelmeskedik a szorgalmas kertésznek. Milyen jellemzői vannak a dinnye termesztésének a szabadban? Milyen nehézségekkel szembesülhet, és hogyan érhet el gyümölcsnövényeket otthon?
Dinnyemag előkészítése ültetésre
A vetéshez erős, jól formált magokat használnak, míg a szakértők azt tanácsolják, hogy a két-három évvel ezelőtti betakarításból nyert magot vegyék.
Figyeli, ahogy a fotón nő a dinnye, láthatja:
- a bőségesen friss magvakból származó erőteljes növények hím típusú virágokat adnak, és nagyon kevés petefészek van rajtuk;
- az idősebb magvakból származó dinnye ostorok termelékenyebbek.
A magvak csírázásának fokozása érdekében 12 órára bórsav és cink -szulfát vagy más növekedést serkentő oldatba merítik..
Ha dinnyét kell termesztenie a szabadban, a középső sávban, akkor jobb, ha előre aggódik a magvak megkeményedése miatt, amihez:
- először 30-35 ° C nagyságú meleg vízbe merítjük;
- majd egy napig szobahőmérsékleten hagyjuk;
- rétegzésre 18 órán át, hűtőszekrénybe helyezzük, ahol a hőmérséklet közel nulla.
A duzzadt magok készen állnak a szabadföldi vagy palántavetésre.
Hogyan termeszthetünk dinnye palántákat otthon?
Mivel a tökcsalád minden tagja a gyökérkárosodás veszélye miatt nem szereti az átültetést, és a tenyészet nagyon termofil, szem előtt kell tartani, hogy:
- a parcellán a vetésre szánt dinnye talaja 12-13 ° C-ra felmelegedjen;
- a tőzegtablettákba vagy kis csészékbe történő vetést legkorábban két héttel a talajba ültetés előtt végezzük;
- nagyobb térfogatú tartályokban a palánták akár 30 napig is eltarthatnak.
Például a palánták középső csíkja számára elfogadható, ha április utolsó napjaiban vetik a magokat, majd júniusra a fiatal növényeknek állandó helyre kell költözniük.
A tőzegcserepek használata lehetővé teszi, hogy elkerülje az átültetés fájdalmát, és akár három hetet is megtakarítson a dinnye szabadtéri termesztésekor..
A palánták termesztéséhez készítsen egyenlő részből álló talajkeveréket:
- humusz;
- a szennyeződésektől megtisztított tőzeg;
- homok;
- kerti talaj.
A vetés előtt a talajt nedvesítik és dúsítják a sárgadinnye növekedéséhez szükséges nyomelemeket tartalmazó komplex műtrágyával. Minden cserepbe két vetőmagot ültetnek, 10-11 cm átmérőjűek, hogy a fényképen a dinnye növekedési formáját nézve válasszon erősebb hajtást, és vágja le a gyengét a gyökérrendszer károsítása nélkül..
A fiatal szárak rothadásának megakadályozása érdekében a palántanevelők talajfelszínét tiszta homokréteggel kell megszórni.
Az otthoni dinnyetermesztéshez a nappali hőmérsékletet 20 ° C körül tartják, míg a levegőt éjszaka 15 ° C -ra lehet hűteni. A dinnye, beleértve a dinnyét is, öntözése mérsékelt, mivel a termőtalaj kiszárad.
A helyszín kiválasztása és előkészítése
A déli kultúra számára, amely szereti a meleget és a napfényt a nyílt terepen, a leginkább megvilágított, de zárt a huzat és a hideg szél ellen választják..
Fontos, hogy a nedvesség ne stagnáljon a területen a sárgadinnye esetében, különben nem lehet elkerülni a növények rothadását és gombás betegségeit.
Ugyanakkor a szabadföldi dinnye termesztéséhez a talajt előre elő kell készíteni. Ősszel a jövő dinnye:
- legalább egy lapát bajonetten ásott át;
- szerves anyaggal megtermékenyítve, négyzetméterenként 4-6 kg humuszt vagy korhadt trágyát juttatva be.
A dinnye szereti a laza talajokat, ezért agyagos talajokon ajánlott folyami homokot hozzáadni az ágyásokhoz. Tavasszal kálium- és foszfát -műtrágyákat vezetnek be a dinnyékbe ásáshoz..
Dinnyét ültetünk a földbe
A dinnye szabadtéri termesztésének alapvető szabályai nagyon egyszerűek:
- A fiatal növényeket védeni kell az esőtől és a hidegtől.
- A termés mennyisége és minősége a növények helyes kialakulásától, az ostorok tetejének eltávolításától és a túlzott petefészektől függ..
- Az áramvonalas öntözési ütemterv segít abban, hogy repedések nélkül édes, testes gyümölcsöket kapjon.
- A dinnye rendszeres, hozzáértő etetést igényel.
A palánták és a magvak ültetését legalább 60 cm távolságra kell elvégezni egymástól.
A magokat 5 cm-re temetik, és a csemete módszerhez hasonlóan 2-3 magot helyeznek a lyukba. Egy további teáskanál nitrofoszkát vagy más nitrogéntartalmú műtrágyát adunk a lyukhoz mind a magok, mind a palánták alatt.
Ha a növényeket dinnyére ültetik tőzegcserépbe, a földi csomót nem lehet eltemetni. A talajjal való megszórás után kissé az általános szint fölé kell emelkednie, csak ezután öntözzük meg a növényeket, és a már nedves talajt száraz talajjal mulcsoljuk.
A jövőben jobb, ha a dinnye palántákat először óvják, miközben az akklimatizáció folyamatban van, a naptól, az esőtől és az esetleges hidegtől. Amint hozzászokik, az üvegházat napközben eltávolítják, és éjszaka a növényeket ismét elrejtik a burkolat alatt..
Dinnyeápolási jellemzők
Amikor a dinnyét nyílt terepen termesztik, a dinnyetermesztőnek ügyelnie kell az öntözésre, a talaj lazítására, az ágyások etetésére és gyomlálására. Ezenkívül nem várhat a jó termésre, ha nem csípi be időben azokat a pillákat, amelyeken már van petefészek, és nem távolítja el az üres hajtásokat, amelyek erőt vesznek el a bokorból..
A lazítást nagyon óvatosan kell elvégezni, 10–12 cm mélységig, a gyökerek károsítása nélkül. A szempillák növekedésével a dinnye spud. A gyomlálás szükség szerint történik.
A dinnyeöntözés különleges szerepet játszik a dinnyetermesztés sikerében a szabadföldön. Ha a növények kevesebb nedvességet kapnak, rosszabbul fejlődnek, virágoznak és petefészket adnak. A túlzott öntözés az ostorok és a gyümölcsök bomlásához vezet, a dinnye pedig elveszíti a cukortartalmát és vizes lesz.
A dinnye növekedésének megfigyelése segít megérteni a növények igényeit, és a képen egy csepegtető öntözőrendszer látható, amely lehetővé teszi a nedvesség lehető leghatékonyabb felhasználását:
- Általában, amíg a dinnyén nincs petefészek, a növények öntözése korlátozott, megakadályozva sok oldalhajtás kialakulását..
- Amikor a petefészkek már kialakultak és fejlődniük kell, az öntözés intenzívebbé válik..
- Egy hónappal a hozzávetőleges érési idő előtt a dinnye fokozatosan abbahagyja az öntözést, hogy a gyümölcsök édességet és aromát nyerjenek.
A kezdő dinnyetermesztőknek gyakran felmerül a kérdésük: „Miért repedezik a dinnye és kezd el rothadni a kertben? Nyilvánvaló, hogy a hiba az öntözési ütemtervben és annak intenzitásában rejlik..
Leggyakrabban a gyümölcsök megrepednek, amikor száraz időszak után a már kialakult petefészkek egyszerre túlzott mennyiségű nedvességet kapnak..
Gyümölcskárosodás is megfigyelhető, ha az érő dinnye nedves talajon fekszik. Ezért a dinnyetermesztőknek azt tanácsolják, hogy cseréljenek ki egy pogácsát vagy egy kis tányért minden petefészek alatt. El lehet kerülni a romlást, ha a dinnyét nyílt terepen termesztve rácsokat használ, és nehéz gyümölcsöket hálóval vagy ruhával rögzít.
A sárgadinnye növényt először a harmadik vagy a negyedik levél után csípik, hogy elágazást idézzenek elő és oldalirányú szempillákat kapjanak. Amikor 5-6 petefészek képződik a növényen, a szempillák szabad tetejét levágják, 2-3 levél marad az utolsó gyümölcsig. Továbbá, ahogy nő, a felesleges virágokat és üres hajtásokat levágják a növényről, így a dinnye minden ereje a már kialakult gyümölcsök töltésére és érésére megy..
Ebben a növényeket rendszeres etetéssel kell segíteni, az elsőt akkor is elvégzik, amikor megjelenik az első igazi levél. Ezúttal nitrogén- és foszfortartalmú műtrágyákat juttatunk a dinnyék alá, majd ásványi anyagokkal és szerves anyagokkal történő trágyázást váltjuk. Az etetési ütemterv módosítható. Leggyakrabban a műtrágyaoldatokkal történő öntözés gyakorisága 10-14 nap.
A tömeges virágzás során jobb, ha a növényeknek kálium-foszfor keveréket adunk. És az etetés befejeződik a dinnye érésének kezdetének első jeleinél.
Ne felejtse el, hogy a dinnye könnyen felhalmozza a felesleges vegyi anyagokat, és különösen fényhiány esetén veszélyes nitrátok forrásává válhat. Ezért a dinnyetermesztőnek óvatosnak kell lennie a nitrogén műtrágyákkal..
Hogyan termeszthetünk dinnyét otthon
Kis erőfeszítéssel és türelemmel az édes dinnye kivágható a saját ablakpárkányán vagy erkélyén nőtt növényből. Először is, a dinnye esetében elegendő kapacitású edényt vagy edényt kell választania, amelynek átmérője legalább 20 cm. Az edény alján vízelvezetésre van szükség, és a talajt ugyanúgy lehet használni, mint használt palánták ültetésére.
Ha tágas ágyakon a növekvő szempillák nyugodtan fekszenek a talajon, akkor dinnyét otthon csak rács segítségével lehet termeszteni. Ahogy növekszik, a szempillákat rögzítik rajta, de mivel a növény korlátozott mennyiségű talajban van, ésszerű egy dinnyét egy szárban termeszteni.
Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a dinnye rendkívül igényes a világításra, ezért a legfőbb oka annak, hogy ezt a termést nem sikerült balkonokon, ablakpárkányokon vagy teraszokon termeszteni, a fény hiánya. Ezt kompenzálni lehet a növények igényeinek megfelelő további LED-es világítás napi 14-16 órás elhelyezésével..
A nedvesség megőrzése, a gyomok csírázásának megakadályozása és a dinnye körülbelül 20-25 ° C-os talajhőmérséklete biztosítása érdekében a talaj felszínét speciális fóliával vagy anyaggal bélelik. A nedvességellátást a csepegtető öntözőrendszerre lehet bízni a hozzáadott víz mennyiségének hozzáadásával vagy csökkentésével, attól függően, hogy a dinnye hogyan növekszik.
Amikor a saját termesztésű dinnye ökölnyi méretűvé válik, lecsípi a felesleges hajtásokat, virágokat és a főzsineg tetejét. Otthon jobb, ha növényenként legfeljebb három petefészket hagyunk, amelyeket háló vagy puha ruhával rácshoz kötnek..