Hajdina termesztési technológia a vetéstől a betakarításig
A lágyszárú, gabonás és meszes növény az álszemek közé tartozik. A hajdina oroszországi termesztésének modern technológiája lehetővé tette, hogy az országot a gabonafélék termelésének első helyére hozzák. A második helyet (nagyjából háromszor kevesebb) Kína foglalja el.
Hajdina biológia
Évelő vagy egynyári gyógynövény 20–80–90 cm magas, csupasz, elágazó, felálló szárral, egyenletesen leveles. Jó mézes növény.
A hajdina biológiai jellemzői:
- A levelek váltakozóan nyíl alakúak vagy nyíl-háromszög alakúak.
- A csapgyök vízellátást jelent a növény számára, oldalsó felszíni folyamatokkal, amelyek felszívják a tápanyagokat a felső talajrétegekből.
- A virágok dimorf, biszexuális, heterostílusúak, fehér vagy rózsaszínűek, kifejezett illattal, júliusban jelennek meg. Amikor a hajdina virágzik, mindig sok méh van az ültetvényen..
- Gyümölcs-háromszögletű, matt dió, 4-6 mm hosszú, 3-5 mm vastag, világoszöld színű.
- Az érés nagyon egyenetlen – az alsó érett gyümölcsök már összeomolhatnak, a teteje pedig még virágzik.
A hajdina késői termésnek számít, a betakarítás Oroszország középső részén szeptembertől történik.
Hajdina termesztési technológia – hol kezdje
A termelékenység nagymértékben függ az éghajlati viszonyoktól és a talajtól. Világos homokos vályognak kell lennie, semleges vagy enyhén savas reakcióval és normál nedvességgel. Mivel a kultúra késői vetés, a talajművelés fő feladata a szerkezete és a maximális nedvességvisszatartás..
A talajművelés a következőket tartalmazza:
- Téli szántás (hagyományos, továbbfejlesztett vagy félgőzös) szántás.
- Boronálás tavasszal.
- Vetés előtti termesztés (10 cm -rel és 5 cm -rel) – a gyomok csírázásától függően.
Ezenkívül a tenyészet jól reagál a 26-28 cm-ig terjedő mély főfeldolgozásra (penészlap és penész nélküli).
Műtrágyák
A megfelelő trágyázás jelentősen növeli a termést.
100 kg gabona kialakításához a növényeket eltávolítják a talajból:
- 3-4 kg nitrogén;
- 3-5 kg foszfor;
- 6 kg kálium.
Ugyanakkor a foszfor-kálium műtrágyákat az őszi szántáskor vagy a hajdina vetésénél, nitrogén műtrágyákat alkalmazzák-tavasszal a termesztés során vagy fedőöntetként a bimbózás időszakában (60-70 kg ammónium-nitrát vagy karbamid 1 ha-on). A nitrogén hozzájárul a szemtömeg növekedéséhez, javítja kémiai összetételét és csökkenti a héjasságot. A termékeny csernozjomhoz nem szükséges nitrogén.
A klórtartalmú műtrágyákat kizárólag ősszel alkalmazzák, mivel a növények negatívan reagálnak rájuk..
A talaj szerkezetének javítása érdekében vágott szalmát, kukoricaszárat és napraforgót vezetnek be. Mikroelemként 100 g mangán -szulfátot, 50 g cink -szulfátot, 150 g bórsavat használnak..
Vetés
A kutatások és a sokéves tapasztalat bebizonyította, hogy a hajdinát a következők után kell vetni:
- cékla;
- téli növények;
- kukorica;
- hüvelyesek;
- évelő füvek forgalma.
Megengedett a hajdina termesztésének technológiája az elhalt tavaszi és téli növények helyén. A hajdinát akkor kell vetni, amikor a talaj 13-14 fokig felmelegszik.
A virágzási idő nem eshet erős esőben vagy száraz időszakban..
Gyakran a vetést három szakaszban végzik, akkor a hajdina vetésének időzítése a következő:
- Korai – gyommentes területeken hajtják végre, amikor a fagyveszély elmúlt.
- A köles gyom tömeges csírázása során.
- Június elején a betakarítás utáni vetés lehetséges.
Vetés keskeny (7 cm), közönséges (15 cm) rossz talajon vagy széles (45 cm) sorokban termékeny és szennyezett talajokon módszerekkel. A sorok észak-déli irányban vannak elrendezve. A vetést SZ-3.6, SZU-3.6 stb. Vetőgépekkel végzik, a széles soros módszerhez répa- vagy zöldségvetőt használnak. A hajdina termesztési technológia legújabb változata, a második termesztés sorközök letörésével és a betakarítás előtti 10% -os ammónium-nitrát permetezéssel együtt nagyon hatékony. Ezzel párhuzamosan javul a gabona minősége, lehetővé válik a hajdina és a betakarítás herbicidjei nélkül való közvetlen kombinálás..
A hajdina vetési aránya nagyon eltérő lehet.
Vidék | Keskeny sorú vetés | Széles sorú vetés |
Északnyugat, Közép és Volgo-Vjatka | 90-100 kg / ha | 50-60 kg / ha |
Közép -Fekete Föld, Volga régió, Észak -Kaukázus | 60-80 kg / ha | 45-55 kg / ha |
Szibéria, Távol -Kelet | 70-80 kg / ha | 50-60 kg / ha |
A magokat nedves talajba 5 cm-re, szárított talajba 7 cm-re, agyagos talajba korai vetéssel ültetjük.
Gondoskodás
A növények gondozása a termesztés során a következő:
- A vetéssel egyidejűleg a földet gurítják.
- Csírázás előtt és után boronát könnyű, hálós vagy közepes boronával a talajkéreg és a fonalas gyomnövények csírázása érdekében.
- A palántákat 1-2 valódi levéllel boronálják, a széles terméssorokat kétszer boronálják: 6 cm-rel, amikor két igazi levél jelenik meg, és amikor a rügyek 7 cm-rel vannak megkötve száraz időben, 10-11 cm-rel-magas páratartalom mellett.
A tavaszi herbicid permetezés pozitív hatással van az egynyári kétszikű gyomok elpusztítására. Egy -két nappal a csírázás előtt töltik.
A méhek beporzása fontos mezőgazdasági technika a hozam növelésére. A szántóföldi méhcsaládokat 2-3 méhcsalád hektáronként teszik ki.
Aratás
A hajdina betakarítása a gyümölcsök képződésétől, betöltésétől és érésétől függ, ami időbeli szempontból jelentősen meghosszabbodik. A külön gyűjtés akkor kezdődik, amikor a növény dióinak 75% -a megérett. A fejlécek ZhVS-6, ZhVN-6 és mások. A tekercseket a vetési sorokra merőlegesen fektetik. A tarló magassága legalább 14 cm legyen, néhány napon belül a növények tekercsben kiszáradnak, a gyümölcsök beérnek. Amikor nedvességtartalmuk 15-17%, elkezdik a hajdina feldolgozását..
600-800 ford / perc fordulatszámú vászonlapos felszedővel rendelkező gabonakombájn felszedi és csépeli. Az első fagyasztás után kombájnnal közvetlenül is betakaríthatja a termést.